Dnes je:Meniny oslavuje:

Zajtra má meniny:

Nandu pampový (Rhea americana)

Nandu pampový je juhoamerický vták – bežec, ktorého pôvodným domovom sú Bolívia, Čile a Brazília. Na rozdiel od pštrosa afrického je kľudnej povahy a dosahuje výšku približne 150 cm a váži do 25 kg. V prípade ohrozenia dokáže pri úteku vyvinúť rýchlosť až 60 km/h. Nandu veľmi dobre znáša všetky poveternostné podmienky, celoročne žije voľne v prírode, je odolný voči chorobám.

Zjav nandu pampového je veľmi elegantný, Jeho plachosť a súčasne nevtieravá zvedavosť sú výzvou pre každého návštevníka pokúsiť sa kŕmiť ho z ruky púpavou. V období párenia / od marca do júna / vydáva nandu kohút hlboký intenzívny zvuk, ktorý sa podobá na rev leva. Aby sa zapáčil svojim partnerkám, upútava ich pozornosť rôznymi tanečnými krokmi s nádherne rosprestretými krídlami. Približne po 10 dňoch od prvého párenia znesie nandu sliepka prvé vajce, čo je signálom pre kohúta, aby začal hĺbiť hniezdo. Do hniezda znáša sliepka každý druhý deň vajce. Keď sú v hniezde 4 vajcia, sadne si kohút na hniezdo a zbiera z okraja hniezda pod seba ďalšie, postupne znášané vajcia. V tomto období už nevstáva z hniezda a 5 týždňov po znesení posledného vajca sa v priebehu 24 hod. vyliahnu všetky nandučatá. Aj výchovu svojich potomkov preberá kohút, úlohou nandu sliepok je len znášať vajcia. Kuriatka sa naučia od svojho otca všetko potrebné na prežitie a keď sa zatúlajú ďalej od otca a svojich súrodencov, vydávajú intenzívny pískavý zvuk.

Nandu pampový sa živí trávou, senom, bylinkami, drobnými hlodavcami, hmyzom, plodmi ovocia a zeleniny. Obľubuje aj na kúsky nakrájaný chlieb, pečivo, v zime ako proteinovú náhradu za hlodavce a hmyz granulované krmivo pre psa, Nandu pampového je možné držať spolu aj s inými zvieratami, napr. so sliepkami, alpakami.

Vajce nandu pampového je delikatesa, objemom zodpovedá cca 12-13 slepačím vajciam a praženica z jedného kusa nasýti 4-člennú rodinu. Škrupinu má hrubú 1 mm, na tvrdo sa vajce varí 45min.

Späť

Hus landeská

Hus landeská pochádza z Francúzska, z kraja Landais. Má podobné sfarbenie ako hus divá, bielo -sivo -čierne. Oproti ostatným druhom husí má hrubší a dlhší krk, ružovo-červené beháky a ružovo-oranžový zobák.

Hus landeská patrí medzi najodolnejšie a otužilé plemená s výbornou životnou vitalitou, je veľmi odolná voči chorobám, dožíva sa až 15 rokov. Má kľudný charakter a je nekonfliktná. Profesionálni chovatelia oceňujú u nej rýchly nárast hmotnosti a veľkú pečienku výbornej chuti.

Späť

Prepelica japonská

Prepelica japonská pochádza z juhovýchodnej Ázie, z oblasti medzi Indočínou a Japonskom. V Európe sa prepelice začali chovaťaž v štyridsiatych rokoch minulého storočia, najmä ako študijný materiál pre laboratórne pokusy. Dnes ich často chovajú aj drobnochovatelia kvôli chutným a výživným vajíčkam a mäsu.
Prepelice môžu za rok zniesť až 320 vajec s hmotnosťou 11 až 15 gramov. Vajíčka majú vysokú nutričnú hodnotu a relatívne veľký žĺtok.
Prepeličie vajíčka sa dajú použiť do všetkých jedál, rovnako ako slepačie. Pomáhajú proti alergii, priproblémoch s krvným obehom a ďalších civilizačných chorobách. Denná konzumácia prepeličích vajec a mäsa podporuje imunitu, normalizuje kardiovaskulárny systém. Vďaka vysokému obsahu fosforu, draslíka a železa majú dobrý vplyv na pamäť. Sú prirodzeným zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Odporúčajú sa deťom, tehotným ženám a ľuďom s oslabenou imunitou.
Silná blana pod škrupinou s minimálnymi dýchacími otvormi znižuje riziko prieniku baktérií salmonelózy.
Aj samotné prepelice súodolné voči infekciám. To umožňuje udržiavať chov bez nutnosti očkovania a liečby.

Späť

Shetlandský poník

Shetlandský poník pochádza zo Shetlandských ostrovov, ktoré patria ku Škótsku a ležia severne od neho. Tento malý poník zo severu s výškou v kohútiku medzi 85 - 100 cm je umelcom prežitia. Nielenže dokáže žiť v prírode aj v tých najtvrdších podmienkach, je aj veľmi plodný a nezriedka sa dožíva aj vyše 40 rokov. Živí sa senom a trávou, obľubuje maškrty vo forme jablka, mrkvy, zemiakov či suchého chleba a slaných lupienkov.
Popritom je tento poník sebestačný a tým nekomplikovaný z hľadiska chovu. Jeho hustá srsť umožňuje držať ho celý rok vonku, kde sa shelandský poník aj najlepšie cíti. Má ľahký a istý krok, je veľmi dobre trénovateľný a svojim dobrosrdečným temperamentom a inteligentným, priateľským charakterom patrí ku ideálnym detským poníkom.

Späť

Kura domáca (sliepka) - obľúbená a všedná

Kura domáca pochádza z kury divej, ktorá je pôvodom z Áziea je zrejme najrozšírenejším hrabavým vtákom na zemi. Okrem polárnych oblastí sa chová po celom svete. Niektoré sa chovajú pre mäso, iné pre vajcia, ale sú známe aj plemená chované pre vajcia aj mäso.
Ľudia kury kŕmia, no sliepky i tak hrabú na dvoroch aj záhradách a hľadajú semienka, červíky a hmyz. Vajíčka znášajú v kurínoch alebo na iných vyhradených miestach.
Okrem domáceho chovu sa kury chovajú vo veľkom na hydinárskych farmách v špeciálnych veľkých budovách.
Naše sliepky sú šťastné a behajú voľne vo veľkom trávnatom výbehu, často sa zatárajú medzi alpaky aj nandu vtáky.

Späť