Dnes je:Meniny oslavuje:

Zajtra má meniny:

O alpakách

Ich pôvodným domovom sú krajiny Južnej Ameriky - Čile, Peru a Bolívia.

Inkovia si divé alpaky a lamy už pred vyše 5000 rokmi kvôli vlne a mäsu cenili a domestifikovali ich. Po ich drastickom kynožení Španielmi po objaveni Ameriky vďačia svojmu prežitiu sedliakom v Andách. Počas storočí žili vo výške 4000m až 5000m na pastvinách Ánd a prispôsobili sa tamojšej chudobnej vegetácii. Extrémne poveternostné podmienky v nehostinných horách pri vysokých teplotách pražiaceho slnka cez deň a mínusových teplotách v noci sa postarali o ich prirodzenú prispôsobivosť.

Alpaky sa živia senom a trávou, rady si pochutnajú, ale len v malých množstvách, aj na na kolieska nakrájanej mrkve, jabĺčkach, zemiakoch či tekvici. Dožívajú 20 - 25 rokov a dospievajú vo veku 3 rokov. Mláďa, ktoré nosia 11 - 11,5 mesiacov, sa narodí za ochrany celého stáda väčšinou dopoludnia, aby ho mohli slnečné lúče osušiť a zohriať.

Alpaky sú stádové zvieratá so silným sociálnym cítením, preto nesmú byť držané samostatne, ale aspoň v páre. Pri pocite ohrozenia drží stádo pohromade a vyženie útočníka zo svojho revíru.

Alpaky nevykonávajú vzájomnú telesnú očistu, neležia tesne vedľa seba a ani mláďa nie je po narodení, ako je to bežné u cicavcov, matkou očistené. Z tohto dôvodu nemajú zvieratá od prírody žiadne pozitívne skúsenosti s telesným kontaktom a pociťujú to ako neprirodzené, aby boli hladkané či škrabkané. Dotyky na hlave vyslovene neznášajú. Alpaky musia byťpravidelne ošetrované, preto je potrebné ich podľa možností naučiť akceptovať telesný kontakt. Výnimočne si niekoľko málo zvierat po zvyknutí vychutnáva priamy kontakt s človekom.

Alpaky sú plaché, ale veľmi milé, dobrosrdečné, inteligentné a zvedavé tvory. Svojimi nežnými vlastnosťami, kľudným prejavom, pokojným a vznešeným pohybom a pozitívnym vyžarovaním si dokážu získať priazeň detí, mládeže, dospelých i seniorov. Za krátku chvíľu dokáže pozorovanie týchto ušľachtilých zvierat potlačiť u človeka úzkosť, strach, nervozitu a stres. Alpaky sú bezpodmienečne otvorené, nikoho nesúdia a každého vnímajú bez predsudkov. Ak však pristupuje ku nim človek negatívne naladený, nahnevaný, zlostný - odvrátia sa od neho a ignorujú ho. Nežné mrnkanie alpák má upokojúce a uvoľňujúce účinky, v ich blízkosti sa mnohí dokážu lepšie uvoľniť, stratia zábrany a dokážu plynulejšie hovoriť. Ich nádherné hlboké, tmavé oči s dlhočiznými mihalnicami vzbudzujú dôveru.

Nie náhodou je o alpakách známe porekadlo: "Kto sa raz hlboko zadíva do očí alpaky, navždy sa do nej zaľúbi."

Späť

Vlna

Vlna z alpaky patrí popri kašmíre a hodvábe k najušľachtitelším prírodným vláknam, ktoré sú na svetových trhoch najviac cenené. Vlákno vlny alpaky je duté, vlna je suchá a keďže neobsahuje lanolín, je pachovo neutrálna, nezapácha.Hebkosť, jemnosť, vznešený lesk, úžasné termoregulačné a protialergické vlastnosti robia alpaka vlnu takou cennou a vyhľadávanou.

Späť

Hnojivo

Ekologický, dlhodobý skvalitňovač pôdy pre každú záhradu. Alkapa hnojivo, tzv. "poklad Inkov" je jedným z najlepších prírodných hnojív.

Späť